Ushqime mėngjesi Sallata/Supa Mishėra/Garnitura Gjellėra Embėlsira Kėshilla/Info
Lidhjet
Foto Galeria
...per femijet!
Pranvera-koha per piknik
Nė Facebook

Kėrko Receten
Reklama :


...

1.Ushqime mėngjesi : Marmalad me fara chia dhe mjedra
Posted by DL on 2016/1/30 10:08:13 (1251 reads)

Nje marmalad pervec e thjesht ne pregaditje edhe e shendetshme...vetem me perberes natyral dhe 0 sheqer.Alternativ ideale ne vend marmaladave te zakonshme qe kan shum sheqer!


Perbersit:
-200 gr mjedra te fresketa ose te ngrira
-2 lug te mdhaja fara chia
-1 lug e madhe mjalt ose aq sa e doni te embel

*ne vend mjedrave mund te perdorni edhe fruta tjer qe shtypen dhe purohen mir psh.dredhza,manaferra,boronica

Mjedrat i zieni shkurt dhe i puroni me mikser per bluarje ose i shtypni me nje pirun.I leni te ftohen dhe pastaj shtoni farat chia dhe mjaltin,perzieni. E fusni ne nje kavanoz qelqi dhe e fusni ne frigorifer te qendroj mbrenda nates! Kujdes qe kavanozin mos e mbushni plot mbase marmalada do bymehet prej farave.
Nese ndodh qe te nesermen te jet ende e lengshme ateher i shtoni edhe pak fara chia dhe e leni perseri te bymehet.
Kjo marmalad qendron ne frigorifer deri ne 1 jav.
Shijon mjaft mir jo vetem per te lyer buken,por eshte ideale edhe per ta shtuar neper jogurta,pudinga dhe embelsira.Mund ta hani edhe ashtu me lug!


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
..

.
Reēetat e rastit

Powered by gatuajdheshijo.com © 20014 - 2016