Ushqime mėngjesi Sallata/Supa Mishėra/Garnitura Gjellėra Embėlsira Kėshilla/Info
Lidhjet
Foto Galeria
...per femijet!
 Pranvera-koha per piknik
Nė Facebook

Kėrko Receten
Reklama :


...

8.Kėshilla/Info : Dobit e fasules
Posted by DL on 2016/1/31 9:00:00 (1853 reads)

Fasulja permban shum proteina,vitamina te shendetshme per zemer dhe antistres sic jan vitamina B, pastaj acdi folik, K, riboflavinės (B2) dhe B3, minerale:hekur dhe kalcium,fosfor, magnez, zink,natrium...Fasulja ėshtė ushqim kalorik dhe nė 100gr. fasule gjenden 283 deri nė 302 kalori, 26 gr. proteina, 2gr. yndyrė, 4gr. fibra e shumė elemente tė tjera ushqyese.

Proteinat qė pėrmban janė tė dobishme edhe pėr sistemin imunitar.

Fasulet ndihmojnė nė parandalimin e sėmundjeve tė zemrės

Njė dietė e lartė nė njė shumėllojshmėri tė tyre duke pėrfshirė bizelet dhe bishtajoret, ka treguar pėr tė ndihmuar tė mbajė zemrėn tė shėndetshme dhe parandalimin e sėmundjeve tė tjera tė zemrės. Studime tė shumta kanė treguar njė incidencė tė ulėt tė sėmundjeve tė zemrės nė mesin e atyre njerėzve tė cilėt deklaruan se kanė ngrėnė fasule mė shumė. Fitokemikalet parandalojnė ndaj ēėshtjeve tė tilla tė shėndetit dhe fasulet kanė sasi tė larta tė tyre.

Fasulja mund tė pėrshkruhet si njė ushqim I preferuar i diabetikve. Pėr shkak tė kombinimit tė tyre unik tė proteinave dhe karbohidrateve komplekse, fasulja liron glukozėn mė ngadalė, duke e bėrė mė tė lehtė pėr trupin e njė diabetiku pėr tė rregulluar kėtė fluks. Pėr kėtė arsye, njė dietė e lartė nė fasule ndihmon njė diabetik, sidomos kur krahasohet me nxitimin e papritur tė sheqerit qė ėshtė pėrjetuar pasi tė hahet njė vakt me karbohidrateve tė thjeshta.

Sigurisht qė konsumimi nė sasi tė mėdha, japin probleme me sistemin e tretjes dhe me gazrat e trupit.
Nutricionistėt preferojnė qė konsumimi i tij tė bėhet dy herė nė javė.

Fasulja ėshtė ushqimi adekuat pėr vegjetarianėt qe dėshirojnė ta reduktojnė konsumimin e mishit.

Kur konsumoni fasule ėshtė mirė tė kufizohet pėrdorimi i proteinave te tjera siē ėshtė mishi ose peshku pėr shkak se aparati tretės rendohet tepėr.

Sipas eksperteve konsumi i fasules pa mish ėshtė mė i efektshėm.

Mendohet se nė mbarė botėn ekzistojnė rreth 70 lloje tė fasules.
Tek ne mė shumė njihen ato lloje sipas emrave popullor: fasulja e bardhė, fasulja e bardhė e imėt, fasulja e kuqe,laramane, e verdhė.
Disa testime kan treguar se fasulja e kuqe, laramanja e kaltra e errėt kanė pasur deri nė 10 herė mė shumė antioksidantė dhe substanca tė tjera shėruese sesa fasulja e bardhė dhe e verdhė!


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
..

.
Reēetat e rastit

Powered by gatuajdheshijo.com © 20014 - 2016