Ushqime mėngjesi Sallata/Supa Mishėra/Garnitura Gjellėra Embėlsira Kėshilla/Info
Lidhjet
Foto Galeria
...per femijet!
...per femijet!
Nė Facebook

Kėrko Receten
Reklama :


...

3.Mishėra/Garnitura : "Chili Con Carne"-reēet e njohur Meksikane
Posted by DL on 2016/2/9 4:00:00 (898 reads)

...nje recet e njohur meksikane mjaft e shijshme me mish te gri,fasule te zeza,miser etj!

Perbersit:
-500 gr mish i gri
-1 konzerv me fasule te zeza, te ziera (kidney) 250 gr
-4 domate
-2 speca te kuq
-1 qep
-2 thelpinj hudhre
-1 konzerv e vogel miser i zier (150 gr)
-krip,piper
-4 lug te mdhaja salc domatesh
-spec te kuq pluhur
-1 lug e vogel borzilok
-1 lug e vogel sheqer
-dhe spec i kuq djeges ose pluhur djeges

Qepen, thelpinjet e hudhrave i fergoni ne nje ftere me vaj,si dhe shtoni mishin e gri si dhe specat prer ne kocka.I fergoni mir pastaj shtoni edhe misrin dhe groshen,spec te kuq pluhur,domatet e prera ne copa,salcen e domateve dhe pak uj.Te mbuluar e leni te ziej ngadal per 20 min. Ia shtoni edhe erezat kah fundi,borzilokun,pastaj sheqer,kripen dhe spec djeges ose pluhur djegse aq sa e doni te jet djeges! E zieni edhe 10 min tjera deri sa arrini konsistencen e deshiruar!
Nese e servoni thjesht me buk mund ta beni pak me te lengshme e nese me tortilla me te trash!

Servohet pra me buk psh.Ciabatta ose poashtu eshte e pershtatshme per ta servu/shiju me Tortilla (pide e holl meksikane)!


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
..

.
Reēetat e rastit

Powered by gatuajdheshijo.com © 20014 - 2016