Ushqime mėngjesi Sallata/Supa Mishėra/Garnitura Gjellėra Embėlsira Kėshilla/Info
Lidhjet
Foto Galeria
...per femijet!
Pranvera-koha per piknik
Nė Facebook

Kėrko Receten
Reklama :


...

3.Mishėra/Garnitura : Tortilla (pide te holla meksikane)
Posted by DL on 2016/2/9 14:40:00 (2402 reads)


Tortillat jan ushqim i njohur meksikan-pide te holla qe servohen me mbushje te ndryshme! Receta si ti beni vet ne shtepi!
Perbersit per 6 copa:
-250 gr miell
-250 ml uj, qe sapo e keni zier
-pak krip
-si dhe pak miell per tavolinen e punes

Miellin me kripen e fusni ne nje en dhe beni nje grop ne mes. Ujin qe sapo e keni zier e shtoni te mielli dhe perzieni me nje lug druri. Pastaj vazhdoni ta punoni me dor..kujdes brumi eshte i nxeht!
E ndani ne 6 copa dhe secilen e hapni ne pet te vogel sa per ta pjekur ne nje ftere mesatare!
I piqni ne ftere qe nuk ngjit pa yndyr ne secilen an afer 1 min.

Servohen me mbushje te ndryshme!
P.S.Dy receta te pershtatshme per mbushje te tortillave: http://www.gatuaj.info/modules/news/article.php?storyid=188

http://www.gatuaj.info/modules/news/article.php?storyid=190


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
..

.
Reēetat e rastit

Powered by gatuajdheshijo.com © 20014 - 2016